در این صفحه مقالات آموزشی نوشته شده توسط تیم رتبه 1 و همچنین مقالات آموزشی مفید از منابع دیگر خدمتتان ارایه می گردد

(جهت مشاهده خلاصه ای از مقاله بر روی عنوان مقاله کلیک نمایید و سپس برای مشاهده تمام مقاله بر روی گزینه ادامه مطلب کلیک نمایید )

سیستم مدیریت محتوا برنامه ای برای مدیریت آسان محتوا می باشد که به کاربران امکان انتشار ، ویرایش و حذف محتوای خود را از طریق یک پنل مدیریت می دهد. اگر قصد دارید یک سیستم مدیریت محتوای خوب مطابق با نیازهای خود انتخاب کنید و آشنایی چندانی با سیستم های مدیریت محتوای موجود ندارید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.
 
ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

شغل رویایی شما در کدام یک از شرکت های دنیا است؛ اپل، گوگل یا مایکروسافت؟ شاید جالب باشد که بدانید شرکت های بزرگ دنیا در زمینه ایجاد فرصت های شغلی هم با یکدیگر رقابت دارند. وبسایت Glassdoor لیستی از بهترین کارفرمایان دنیای فناوری را برای کار کردن منتشر کرده و در سال جاری، قهرمان سال پیش یعنی Airbnb توسط یکی دیگر از شرکت های سیلیکون ولی شکست خورده است! در بین ۵۰ شرکت برتر این لیست، ۲۰ کمپانی بسیار شناخته شده تر در بخش فناوری هستند که غالبا نیاز به نیروهای برنامه نویس و توسعه دهنده دارند که از جمله ی مهم ترین آن ها می توان به مایکروسافت، اپل، ادوبی، گوگل و … اشاره نمود. اما به نظر شما جایگاه اول در این لیست به کدام شرکت تعلق دارد؟ برای یافتن پاسخ به این سوال، با سکان آکادمی همراه باشید.
ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

هر یک از ما همیشه از نوآوری‌ها ایده و از اشتباهات درس می‌گیریم و تجربه می‌اندوزیم تا به یک پیشرفت جدید را به ارمغان بیاوریم. در در این پست ۵ تا از بهترین فناوری‌های نوین سال ۲۰۱۷ معرفی می‌شوند. با ما همرا باشید.
ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

سی و پنج سال از انتشار اولین مجله ی pcmag در دکه های روزنامه فروشی می گذرد. این مجله در ابتدا با هدف نقد و بررسی، تست و تجزیه و تحلیل کامل محصولات تکنولوژی آغاز به کار کرد؛ اما پس از گذشت 5 سال به این نتیجه رسیدند که انتشار نتایجی که صرفاً بر اساس آزمایش های یک طرفه باشد ممکن است تمام جنبه ها را در بر نداشته باشد و بهتر است از نظر خوانندگان مجله نیز استفاده کند.

نهایتاً یک صفحه ی نظرسنجی در مجله چاپ شد تا خوانندگان نظرات خود را به اشتراک بگذارند. این روند تا زمان انتشار نسخه ی تحت وب این مجله یعنی pcmag.com نیز ادامه یافت و خوانندگان از طریق ایمیل و فرم های نظرسنجی نظرات خود را پیرامون محصولات مختلف اعلام کردند.

این بار نیز pcmag از 6 ژانویه تا 31 ژانویه 2017 یک نظرسنجی برگزار کرد و از خوانندگان خواست تا بهترین برند لپ تاپ و PC را مطابق با تجربیات و نظرات خود انتخاب کنند. ما می‌خواهیم نتایج حاصل از این نظرسنجی را با شما به اشتراک بگذاریم.

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

ویروس (virus) چیست؟

ویروس کامپیوتری، برنامه‌ای کوچک است، که برای تغییر کار کامپیوتر، بدون آگاهی و اجازه کاربر، نوشته شده است. هر ویروسی باید دو ویژگی داشته باشد:

* باید خودش را اجرا کند. اغلب، کد خود را در مسیر اجرای برنامه‌ای دیگر قرار می‌دهد.

* باید همانندسازی کند. مثلا، ممکن است، کپی فایلهای آلوده به ویروس را، جانشین فایلهای قابل‌اجرای دیگر کند. ویروسها، می‌توانند کامپیوترهای رومیزی و سرویس‌دهنده‌های شبکه را هم، به همین نحو، آلوده کنند.

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

 نیک دیاکوولوس برای آماده‌سازی این فهرست 48 زبان برنامه‌نویسی که از سوی منابع آنلاین به عنوان بهترین‌ها انتخاب شده بودند را بر اساس 12 فاکتور کلیدی مورد بررسی قرار داد تا در ادامه موفق شود بهترین‌ها را انتخاب کند. در این فهرست سعی شده است زبان‌های برنامه‌نویسی نوظهور و زبان‌هایی که کارفرمایان به دنبال آن‌ها هستند و جزء ترندهای داغ بازار هستند انتخاب شود.

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

ربات چیست

هر دستگاه الکترومکانیکی که عمل خاصی را انجام دهد ربات نامیده می شود. این دستگاه می تواند جهت انجام یک وظیفه خاص برنامه ریزی شود. تفاوت ربات با انسان از بسیاری جهات قابل چشم پوشی نیست. مثلا خستگی ناپذیری و انجام یک کار تکراری با دقت فراوان و یا کارهایی که توان زیادی نیاز دارند و بازوهای انسان توان لازم برای انجام آن را ندارند به راحتی از عهده ربات ها بر می آید. در اینجا یک کلیپ جالب از رباتی که برای چیدن نارگیل از درختان بالا میرود قرارداده شده است.

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

آردوینو چیست؟

آردوینو ابزاری است برای تولید کامپیوترهایی که نسبت به کامپیوتر شخصی شما، مقدار بیشتری از دنیای فیزیکی را احساس و کنترل می کنند. این ابزار، یک پلت فرم محاسباتی فیزیکی open-source است که بر اساس یک برد میکروکنترلر ساده تهیه شده، و نیز یک محیط توسعه برای نوشتن نرم افزار جهت کار با برد می باشد.

آردوینو می تواند جهت ایجاد اشیای تعاملی، گرفتن ورودی از تعداد زیادی سوییچ و حسگر، و کنترل تنوعی از لامپ ها، موتورها، و سایر خروجی های فیزیکی به کار گرفته شود. پروژه های آردوینو می توانند مستقل باشند، و یا با نرم افزاری که روی کامپیوتر شما در حال اجراست(مثل Flash ، Processing، MaxMSP)، ارتباط برقرار کند.  شما می توانید بردها را به طور دستی مونتاژ کنید و یا به صورت از پیش مونتاژ شده، خریداری کنید؛ محیط برنامه نویسی open-source را می توانید به صورت رایگان دانلود کنید.

زبان برنامه نویسی آردوینو، یک پیاده سازی از Wiring(یک پلت فرم محاسباتی و فیزیکی مشابه) است، که بر اساس محیط برنامه نویسی چندرسانه ای Processing کار می کند.

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

MATLAB یک زبان سطح بالا و با محیطی جذاب می باشد، که در ابتدا براساس زبان برنامه نویسی C توسعه داده شد. واژه متلب هم به معنی محیط محاسبات رقمی و هم به معنی خود زبان برنامه‌نویسی مربوطه‌است که از ترکیب دو واژه MATrix (ماتریس) وLABoratory (آزمایشگاه) ایجاد شده‌است. این نام حاکی از رویکرد ماتریس محور برنامه ‌است، که در آن حتی اعداد منفرد هم به عنوان ماتریس در نظر گرفته می‌شوند.ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

نقشه یکی از وسایل کاربردی در دنیای امروز است. این ابزار به شما اجازه می دهد تا آدرس های مورد نظرتان را پیدا کنید و اماکن مختلف را به راحتی بیابید. جالب است بدانید که یک لوح سفالین بابلی به عنوان اولین نقشه جان شناخته می شود؛ البته این لوح با اشکال میخی نوشته شده و تعدادی نماد مخصوص بر روی آن دیده می شود که اطلاعات محدودی از تعدادی مکان را ارائه می دهد.در گذر زمان نقشه های متفاوتی شکل گرفتند و ثبت شدند تا به عنوان یک ابزار مفید به کمک انسان بیایند. وقتی نقشه های کاغذی روی کار آمدند تحولی در این امر ایجاد شد و هر روز دسترسی به اطلاعات ریزتر و دقیق تر در آنها ممکن گردید. کم کم این نقشه ها به حدی دقیق شدند که به کتاب هایی تبدیل گشتند و به عنوان راهنمای بسیار کارآمد مورد استفاده قرار گرفتند اما آیا راه بهتری نسبت به حمل این نقشه ها وجود نداشت؟

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

این پروژه یکی از خسته‌کننده‌ترین شغل‌های اینترنتی بود. تیمی از کاربران گوگل هر روز مجبور بودند به صفحه‌نمایش کامپیوتر خیره شوند، قطعات کوچک عکس‌های خیابانی را زیر نظر بگیرند و هر از گاهی از خود بپرسند:«آیا به یک آدرس نگاه می‌کنم یا خیر؟» کلیک. بله. کلیک. بله. کلیک. خیر.
این فرآیندی کلیدی در تولید سرویس نقشه‌های گوگل بود. دانستن آدرس دقیق یک ساختمان اطلاعات مفیدی برای نقشه‌سازهای گوگل به شمار می‌رفت. اما این به هیچ وجه کار گوگلی‌هایی را که مجبور بودند بفهمند یک رشته عدد ثبت‌شده توسط اتومبیل‌های خیابانی گوگل، شماره تلفن، برچسب دیواری یا آدرس معتبر است، ساده نمی‌کرد.
لیکن چند ماه پیش این گروه دیگر عذاب نمی‌کشیدند؛ چه برخی مهندسان گوگل ماشینی ساختند که

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

برای آنکه از رمز و راز کار در کمپانی گوگل سر در بیاوریم با ویلیام پوندستون، خالق آثار پرفروشی چون «آیا برای کار در گوگل به میزان کافی باهوش هستید؟»، «چطور کوه فوجی را جابجا کنیم؟» (برترین کتاب غیرداستانی کتابفروشی آمازون در سال ۲۰۰۵) و «فرمول موفقیت در آینده» مصاحبه‌ای را ترتیب داده‌ایم. وی که برای نشریاتی چون نیویورک تایمز، هارپرز، هاروارد بیزینس ریوویو و ویلج ویس نیز به طور مرتب ستون‌نویسی می‌کند از راهکارهای پشت سر گذاشتن مراحل سخت مصاحبه شغلی گوگل می‌گوید:

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

گوگل احتمالا بهترین مکان برای کار کردن در دنیاست. دفتر اصلی این غول تکنولوژی در مانتین ویوی کالیفرنیا قرار دارد و در لیست بهترین شرکت های آمریکایی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.همچنین به موجب پژوهش تازه انجام گرفته توسط شرکت تحقیقات و مشاوره Universum، گوگل به عنوان بهترین کارفرمای دنیا در سال 2015 شناخته شد و با در نظر داشتن رتبه بندی صورت گرفته در سایت Glassdoor، کارکنان این شرکت بالاترین میزان رضایت را از آن دارند.

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

تبدیل شدن به یک برنامه نویس اندروید خوب نیاز به تلاش بسیار ، پشتکار و انگیزه دارد.
اگر تابحال حداقل یک زبان برنامه نویسی را کار کرده باشید احتمالا با نکته هایی ساده برخورد کرده اید. نکته هایی که بنظر کلی می آیند و شاید برای هر یادگیری هر چیزی کاربرد داشته باشند.
شاید برخی از نکات ذکر شده در این مقاله نیز کلی باشد اما در هر صورت این تجربه و نظر شخصی من به عنوان یک برنامه نویس اندروید است.
همانطور که میدانید هیچ قرصی برای یادگیری سریع برنامه نویسی اندروید وجود ندارد.
تمامی انتظارات و تفکرات اشتباه خود را در مورد …

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

زبان برنامه نویسی C++ در سال 1985 توسط Bjarne Stroustup در آزمایشگاه AT&T بعنوان توسعه ای بر زبان C بوجود آمد. افزونه هایی که بر این زبان اضافه شده بودند، از زبان Simula گرفته شده بودند. از آن زمان تا کنون، C++، با سرعت زیادی در راستای نیازهای عملی برای یک زبان برنامه نویسی رو به رشد است، نیازهایی که یک زبان برنامه نویسی را قادر می سازد تا بطور موثری انواع مختلفی از داده ها را در کنار یکدیگر مدیریت نماید. محور اصلی در پیاده سازی این زبان برنامه نویسی، مفهوم برنامه نویسی شی گرا است (OOP). امروزه، C++ بازار تجاری را در اختیار خود گرفته است بطوریکه این زبان برنامه نویسی، هم برای برنامه نویسان سیستم های عامل و هم برای برنامه نویسان نرم افزارهای کاربردی، مورد پسند می باشد.

برنامه نویسی شی گرا

برای آنکه مزیتهای یک زبان برنامه نویسی شی گرا را با یک زبان برنامه نویسی ساختاری نظیر …

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

Lua در 10 دقیقه:

از آنجا که یکی از امکانات cocos2d-x مفسر Lua می باشد دوست داشتم گذری هم بر این زبان مفسری کم حجم ، تابعی و باز مورد علاقه گیم دولوپر های عزیز داشته باشم.

این یک راهنمای خیلی خیلی کلی در مورد این زبان برنامه نویسیه پس حتماَ برای مطالعه دقیق زبان از این مرجع رسمی استفاده کنید.

Lua چیست ؟

Lua یک زبان اسکریپتی قدرتمند ، سریع ، سبک و قابل گسترش است .Lua یک زبان تابعی است و شما با استفاده از امکاناتی که ساختمان داده های این زبان در اختیار شما قرار می دهد با آن برنامه شی گرا بنویسید.مدیریت حافظه به صورت داینامیک صورت می گیرد و …

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

هنگامی که تازه شروع به برنامه نویسی میکنید ، مطمئنا اشتباهات زیادی رو انجام میدید.مشکل اینجاست که شما خوتون هم نمیدونید دارید اشتباه میکنید.در سال اولی که در دانشگاه قرار بود به دانشجوها برنامه نویسی رو آموزش بدم بارها و بارها با این اشتباهات برخورد داشتم.در زیر لیست ۱۰ اشتباهی رو که برنامه نویسان مبتدی مرتکب میشن رو معرفی میکنم تا ازاین به بعد از این اشتباهات دوری کنن.

۱- ترس و عدم اعتماد به نفس

اولین اشتباهی که ممکنه به عنوان یک برنامه نویس مبتدی مرتکب بشید اینه که فکر کنید به قدر کافی خوب و باهوش نیستید و اینکه تفکر غلطی نسبت به برنامه نویسی دارید و نمیتونید هیچ موقع برنامه نویسی رو یاد بگیرید.من باور دارم که…

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

تنوع زبان‌های برنامه‌نویسی باعث شده که علاقه‌مندان به یادگیری هنگام انتخاب زبان موردنظرشان با مشکلاتی مواجه شوند؛ به‌قول‌معروف تا بیایند بررسی کنند که کدام زبان برنامه‌نویسی مناسب‌شان است، زمان زیادی را از دست داده‌اند. با مدتی جست‌وجو و مطالعه درباره‌ی زبا‌ن‌های برنامه‌نویسی متوجه خواهید شد که تعداد زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب آن‌قدرها هم زیاد نیست؛ با علم به این موضوع که دقیقا می‌خواهید بعد از یادگیری برنامه‌نویسی چه‌کار کنید، می‌توانید یک زبان برنامه‌نویسی مناسب را انتخاب کنید. در این مقاله با ۹ زبان برنامه‌نویسی محبوب که هنوز هم به‌شدت ارزش یادگرفتن دارند آشنا می‌شوید.

جاوا اسکریپت

بسیاری از کاربران «جاوا اسکریپت» (JavaScript) و جاوا را با هم اشتباه می‌گیرند. جاوا اسکریپت یک زبان …

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

طبیعی است که ما بعد از زحماتی که می کشیم انتظار داریم که نتیجه آن را ببینیم و از حاصل زحماتمان استفاده کنیم. در برنامه نویسیهم به همین شکل است. بعد از کلی باگ رفع کردن و کنجار رفتن با کدها و جستجو و هزار جور چیز دیگه می خواهیم نتیجه زحماتمان را ببینیم. باید چه کنیم. در این مطلب قصد داریم که بگوییم که چگونه می شود که یک پروژه اندرویدی را که نوشته ایم را به یک فایل اجرایی اندروید تبدیل کنیم و آن را بر روی گوشی ها و تبلت های واقعی نصب و استفاده کنیم.


فرایند کامپایل پروژه اندرویدی


برای این که پروژه ساخته شده بتواند قابل اجرا توسط سیستم عامل اندروید باشد باید آن را کامپایل کرد. نتیجه کامپایل …

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

ندازه صفحه دستگاه های اندرویدی بسیار متنوع است. این اندازه از گوشی های 3.5 اینچی شروع شده و تا 10 یا 13 اینچ می رود. بهتر است شما برنامه اندروید خودتان را طوری طراحی کنید که UX قوی داشته باشد باید اندازه صفحه را نیز در نظر بگیرید. در کار با Fragment ها می توان کاری کرد که UX کمی بهبود داده شود. همانطور که در مثال چت تلگرام در مطلب قبلی گفتیم در گوشی های کوچک یک Fragment دیده می شود ولی در دستگاه های با صفحه های بزرگ مانند تبلت ها می توان چند Fragment را کنار یکدیگر مشاهده کرد. برای مثال عکس زیر را ببینید…

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی

اکثر کاربران لپ تاپ تصور می کنند تا هر زمانی لپ تاپشان از عهده انجام وظایف خود برآید می توان از آن برای انجام امور مختلف رایانه ای استفاده کرد, اما این تصوری اشتباه بوده و ممکن است لپ تاپ ها وقتی که بیشتر از هر زمان دیگر به وجود آنها نیاز دارید, ناگهان دچار ایراد شوند

اکثر کاربران لپ تاپ تصور می کنند تا هر زمانی لپ تاپشان از عهده انجام وظایف خود برآید می توان از آن برای انجام امور مختلف رایانه‌ای استفاده کرد، اما این تصوری اشتباه بوده و ممکن است لپ تاپ‌ها وقتی که بیشتر از هر زمان دیگر به وجود آنها نیاز دارید، ناگهان دچار ایراد شوند.

افزایش عمر و کارایی وسایل الکترونیکی از جمله لپ تاپ نیازمند رعایت نکاتی است که رعایت هر یک از آنها می تواند موثر باشد.

لپ تاپ و رایانه‌ها هم مانند هر وسیله‌ای عمری مفید دارند اما …

ادامه مطلب

ورود به صفحه نویسنده مقاله

مهندس محمد علی کیانی