هر یک از ما همیشه از نوآوری‌ها ایده و از اشتباهات درس می‌گیریم و تجربه می‌اندوزیم تا به یک پیشرفت جدید را به ارمغان بیاوریم. در در این پست ۵ تا از بهترین فناوری‌های نوین سال ۲۰۱۷ معرفی می‌شوند. با ما همرا باشید.

 

بهترین و برترین نوآوری‌های فناوری در سال 2017

 

باز گرداندن حرکت قطع نخاع

سالانه در حدود ۱۷۰۰۰ نفر در ایالات متحده، در اثر حوادث مختلف دچار آسیب‌های نخاعی می‌شوند. بسته به شدت آسیب، این امر می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی از جمله ضعف عضلانی در بازوها، پاها، شکم و یا فلج کامل شود.

دانشمندان پیشرفت قابل توجهی در استفاده از ایمپلنت های مغزی برای بازگرداندن حرکت کسب کرده‌اند که آسیب نخاعی را بهبود می‌بخشد. آنها به طور بی‌سیم فن‌آوری خواندن مغز را به طور مستقیم به محرک‌های الکتریکی که بر روی بدن متصل هستند ( “بایرون عصبی” خوانده می‌شود) منتقل می‌کنند. به طوری که افراد دوباره می‌توانند اندام خود را حرکت دهند.

بهترین و برترین نوآوری‌های فناوری در سال 2017

پرداخت از طریق چهره

در طول چند سال گذشته، رایانه ها در تشخیص چهره‌ها فوق العاده عمل کردهاند و این تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت و افزایش است. از نظر راحتی انجام کارها، تشخیص چهره بسیار مناسب و خوب می‌باشد.

جایگزینی کارت های نقدی و اعتباری، PayPal و دیگر سیستم های پرداخت الکترونیکی با تشخیص چهره، یک راه امن و مطمئن در تجارت الکترونیک می‌باشد. ++Face یک استارت‌آپ چینی است که چنین فن آوری را اختراع کرده و اکنون با سیستم‌های تشخیص چهره اجازه انجام پرداخت و دسترسی به امکانات را می‌دهد.

هنگامی که این سیستم در ایالات متحده نیز در دسترس قرار گیرد، سیستم های پرداخت فعلی را منسوخ می‌کند و باعث تغییر مسیر پرداخت آنلاین می‌گردد.

بهترین و برترین نوآوری‌های فناوری در سال 2017

کامپیوترهای کوانتومی عملی

گوگل، مایکروسافت، اینتل و دیگر کمپانی‌های معتبر اخیرا پیشرفت قابل توجهی در زمینه رایانه های کوانتومی داشته‌اند. پیشرفت‌ها نشان می‌دهد که رایانه‌ها با قدرت غیر قابل پیش‌بینی نسبت به گذشته در دسترس هستند.

این پروژه در Delft، به رهبری Leo Kouwenhoven، با هدف غلبه بر یکی از موانع طولانی‌مدت ساخت کامپیوترهای کوانتومی در حال پیشرفت می‌باشد. واقعیت این است که کوبیتهای پایه اطلاعات کوانتومی، به شدت حساس به سر و صدا و در نتیجه باعث خطا می‌شوند.

اما اکنون Leo Kouwenhoven و همکارانش معتقدند که کوبیت‌هایی که ایجاد می‌کنند، در نهایت می‌توانند از نظر ذاتی محافظت شوند. چنین پایداری به محققان اجازه می‌دهد تا قدرت محاسباتی رایانه‌های کوانتومی را افزایش و میزان خطا را به طور توجهی کاهش دهند.

بهترین و برترین نوآوری‌های فناوری در سال 2017

Selfie‌های ۳۶۰ درجه

ما در جهان ۳۶۰ درجه زندگی می‌کنیم، با این حال ما عادت به اشتراک گذاری عکس و فیلم تک بعدی داریم. تا همین اواخر، دو گزینه اصلی برای عکسبرداری و فیلمبرداری ۳۶۰ درجه وجود داشت؛ استفاده از چندین دوربین دیجیتال در زوایای مختلف با زمینه های همپوشانی دید یا پرداخت حداقل ۱۰۰۰۰ دلار برای خرید یک دوربین خاص.

امروزه، همانند بسیاری از تکنولوژی‌ها، دوربین ۳۶۰ ارزان‌تر و بهتر از روش‌های مذکور می‌باشد. دوربین‌های ارزان قیمت که تصاویر ۳۶۰ درجه تولید می‌کنند و عصر جدیدی را در عکاسی ایجاد کرده‌اند.

امروزه تولید فیلم ۳۶۰ بسیار  مقرون به صرفه شده و به طور گسترده در دسترس است. به همین دلیل ذائقه مردم نیز کم کم به سمت فیلم‌های چند بعدی در حال تغییر می‌باشد.

بهترین و برترین نوآوری‌های فناوری در سال 2017

ژن درمانی ۲٫۰

دانشمندان مسائل اساسی در درمان اختلالات ارثی نادر حل کرده‌اند. محققان رویای ژن درمانی را برای چندین دهه تعقیب کرده‌اند. این ایده از یک ویروس مهندسی شده برای ارسال کدهای سالم به ژن بیماران معیوب استفاده می‌کند.

انتظار می‌رود نسل جدیدی از ژن درمانی، (ابزار ویرایشی ژنوم CRISPR-Cas9) موجب درمان سریعتر و دقیق‌تر بیماری‌های تک زایی از طریق اصلاح DNA شود.